Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crossfire Oyun İçi Terim ve Anlamları
#1
latest?cb=20140924162024
Ace - Oyunun Sonunda En çok adam vurup en az vurulan oyuncuya verilen mükafattır. 

AFK - "Away From Keyboard". Sıkça kullanılan bu terim oyuncunun bilgisayar dan uzakta olduğunu veya belirli bir süre oyuna bakamayacağının kısaltılmışıdır. 

Aimbot - Oyun dosyalarına ek olarak program ve scriptler ile oyun içerisinde hack / illegal birşekilde oynayan kişiye denilir, özellikle aimbot illegal oyuncunun klavye ve mouse'yi hiç kullanmadan tamamen programın oyun içerisinde hareket etmesine denilir. 

Ammo - Kısaca "Cephane" anlamınada gelen bu kelime oyun içerisinde genelde no ammo (mermi bitti) olarakta kullanılır. 

AWM - Temel olarak, ArcticWarfareMagnum nişancı tüfeğinin kısaltılmışıdır. 

A7A - Arapların kullandıgı bir kelimedir 7 sayısı bu kelimede "Y" yi ifade eder yani, AHA! bu şaşırma gibi birşeydir. 

Black Market - Oyuncuların Özel ve modifiye edilmiş silah ve teçhizatları ZP ile kutu aracılığı ile çıkarmaya çalıştığı bölüm. 

BRB - Genel terminolojisi olan "Be Right Back", cümlesinin kısaltılmışıdır, oyun içerisinde "döneceğim veya geri geleceğim" anlamını taşıyan cümlelerin kısaltılmışıdır. 

Camp - Oyun içerisinde devamlı, sürekli olarak belirli biryerde durarak, saklanarak savaşan kişiye Camp veya Camper denilir, eğer bu olayı yapan takımın büyük bir çogunluğu ise Campers olarakta yazılır. 

Chams (WallHack) - Oyuncular illegal programlar aracılığı ile duvar arkadasını görmeleri için kullanılır, yasal birşey değildir, ve bu tür illegal yapanlara "Chams" kelimesi de sık sık kullanılır. 

Clan - Oyun içerisinde oyuncuların birleşerek oluşturdukları arkadaş takımına verilen isimdir. 

Clutch - Genelde Search and Destroy, gibi karşılaşmalarda 5 v 2 - 2 v 1 gibi durumlarda yazılıyor fakat tam olarak ne için kullanıldığını anlayamadım bilen arkadaş konu üzerinde belirtirse burayı değiştiririz. 

GF - "Good Fight". Cümlesinin kısaltılmış halidir, her iki taraf içinde övgü ve saygı anlamını taşır ayrıca iyi ve sert bir mücadele olduğunuda belirtir. 

GG - "Good Game". Cümlesinin kısaltılmış halidir, GF ile benzerlik taşır "iyi oyundu" veya "güzel oyun" gibi anlamlara değinir nezaket çerçevesinde oyun bitişlerinde yazılır. 

Glitching - Oyunun teknik hata ve özellikle Map problemlerini suistimal ederek illegal kullanan kişiye yazılır. 

Hacker - Oyun içerisinde her nekadar illegal kullanan tüm oyunculara yazılan bir terim olsada aslında oyunu diğer oyunculara karşı haksız bir avantaj sağlamak için üçüncü taraf programlar veya oyun kodunu değiştirmeyi kullanan kişidir. Yukarıda belirttiğim diğer illegal kullanan oyuncuların bir çogu lamer olarak tabir ettiğimiz kedine öz güveni olmayan kişilerdir yani "Hacker" lık ile uzaktan hiçbir bağlantısı yoktur yanlızca onların yaptığı programları kullanırlar. 

HP - "Health Points" kelimesinin kısaltılmışıdır, oyun içerisinde karakterinizin sağlık derecesini gösterir. 

Newb - Oyuna yeni olan birisinin kısaltmasıdır, tecrübelisi sınırlıdır, veya oyun kontrolleri, haritalar hakkında bilgi, ve oyun biçimleri konusunda zayıftır. Bu, Noob'dan farklıdır. 

Ninja Defuse - SnD maçlarında meydana gelir, Black List, bombayı kurduğui zaman, Global Risk'in bir üyesi bomba kuruluncaya kadar saklanır, daha sonra bombaya dosdoğru doğru hareket eder, ve düşmanların, uzaklaştığı bir zamanda bombayı imha eder, veya devre dışı bırakır. 

Noob - Gevşekçe alışık bir terim, skorda negatif olan kişilere ve yalandan oynayan kişilerede denilebilinir, bu tür kişilere oyun birşey ifade etmez rasgele oynarlar , Noob'kelimesinin diğer versionları "Newb, n00b, neeb, narb, naps" kelimelerinide kapsar. Ayrıca bağzende oyunda yeni olan birisi içinde kullanılır. 

OMG - "Oh My God". kelimesinin kısaltılmış halidir oyun içerisinde, öfke, hayal kırıklığı, mutluluk... vb. duygu dizinleri için kullanılır. 

Please - Hepimizin bildiği gibi lütfen demektir. "Pls" olarakta kullanılır. 

Professional - Oyun içerisinde ortala becerinin üst seviyelerinde oynayan kişi veya kişilere verilen sıfattır, mükemmel bir takım çalışması ile oynarlar oyunun tüm yönlerini iyi bilen oyunculardır. Oyun içerisinde çoğunluk ile "Pro" olarakta yazılmaktadır. 

Scrub - "Noob" kelimesine yakın bir ifadede kullanılır, düşük beceriyi ifade etmektir.(Bknz. Scrub Light vs.) 


SnD - "Search and Destroy", kısaltması olarak kullanılır, Cross Fire'da beğenilen oyun modlarından biridir, iki bomba yeri vardır, bir takım bombayı kurmaya çalışırken, diğer takım bomba kurmaya çalışanları öldürmeye veya kurulan bombayı imha etmeye çalışır, Clan savaşları arasında popüler bir moddur. 

WOGL - "World Online Gaming League". kelimelerinin kısaltışmış halidir, adayları iyi yöneticilerden ve tecrübeli oyunculardan oluşmaktadır. 

DAMN - Lanet olsun (ingiliz-amerikanlarda çok kullanılır)

QQ - Ağla anlamı taşıyan terimdir. Oyunda biri sürekli küfür ediyor ya da sizi suçluyorsa bu terimi kullanabilirsiniz.

WTF - What The Fu*k ın kısaltmasıdır şaşkınlık belli eder. A7A 'nın ingilizcesidir clear.png (Türkçesi: Hass*tr clear.png)

MVP - oyunda en çok damage vuran
ZOXV00.png

Ara
Cevapla
#2
Çok iyi anlatmişsin helal olsun....
Smile  we legend you will learn more new things  Smile
Ara
Cevapla
#3
(27-10-2017, Saat: 20:15)oneheart Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok iyi anlatmişsin helal olsun....

Sağolasın cüneyt
ZOXV00.png

Ara
Cevapla
#4
Güzel Konu))

We need..
V33AOV.pngo66252.png
Ara
Cevapla
#5
(15-11-2017, Saat: 22:07)Veyisoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel Konu))

Teşekkürl ederim Dostum
ZOXV00.png

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Crossfire Ribbonlar Ve Açıklamaları Mekatekishi 1 2,001 24-07-2018, Saat: 12:01
Son Yorum: [A]-Cundo.
  Crossfire İçinde Bulunan Karakter ve Yaratıklar Mekatekishi 0 652 21-12-2017, Saat: 11:18
Son Yorum: Mekatekishi
  Crossfire Rütbe Sistemi + Ödüller Mekatekishi 0 685 28-10-2017, Saat: 13:37
Son Yorum: Mekatekishi
  Crossfire Tuş Kombinasyonu Mekatekishi 0 463 28-10-2017, Saat: 13:01
Son Yorum: Mekatekishi
  Crossfire Oyun Yapısı ve Oluşumu Mekatekishi 0 455 27-10-2017, Saat: 03:52
Son Yorum: Mekatekishi

Hızlı Menü: